خانه / آموزش / معرفی گونه های بومی استان فارس

معرفی گونه های بومی استان فارس

پوشش گياهی
پوشش گياهی استان فارس را درختان جنگلی و گياهان دارويی و صنعتی تشکيل می دهد، مهم ترين گونه های درختی اين استان عبارتند از: بادام کوهی، بنه و بلوط و برخی از گياهان دارويی و صنعتی که شيرين بيان، گل گاوزبان، کتيرا، آنغوزه و گون برخی از اين گونه ها هستند. مناطق حفاظت شده استان فارس رويشگاه بسياری از گونه های گياهی منطقه می باشند. پارک ملی بمو واقع در شمال شهر شيراز از نظر پوشش گياهی بسيار غنی و قابل اهميت است و تا کنون بالغ بر ۲۸۰ گونه گياهی در آن شناسايی و نمونه برداری شده است.
استان فارس داراى پوشش گياهى متنوعى از جمله استپى، نيمه استپى و جنگلى مى‏باشد. پوشش گياهى استپى بيشتر در جنوب و شرق استان مشاهده مى‏شود و معروف‏ترين گياهان آن درمنه، گز، گون، اسپند، تلخ بيان و اسفناج است.
پوشش نيمه استپى منطبق بر منطقه خشك بوده و به علت استفاده بى‏رويه از آن رستنى‏هاى طبيعى‏اش اغلب از بين رفته و علف‏هاى هرز جانشين آنها گرديده است.
مهمترين گياهان اين ناحيه: كنگر، جاشير، شيرين بيان، بومادران، خارشتر، شاطره، چوبك و انواع گون مى‏باشد.
درختان اين ناحيه عبارتند از: چنار، بيد، كاج، سرو، زبان گنجشك.
در گذشته جنگلهاى طبيعى از بلوط در قسمت زاگرس فارس وجود داشته كه بيشتر آن توسط انسان تخريب شده و علاوه بر آن جنگل‏هاى مصنوعى با فواصل مشخص در ارتفاع بين ۸۰۰ تا ۲۶۰۰ مترى غرس گرديده است.
بر اساس آمار سال ۱۳۷۴، اين استان داراى ۱۲۰۰۰۰۰ هكتار جنگل و ۸۵۰۰۰۰۰ هكتار مرتع بوده است.
جنگل‏هاى اين استان بيشتر از نوع بلوط، بادام، ارژن، تنگس، بنه و كنار (سدر) مى‏باشد. متأسفانه ميزان مراتع در سطح استان به علل مختلف رو به كاهش است.

درباره ی Admin

Admin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *